AŞI TAKVİMİ 05392706372

DİYARBAKIR HİNDİ ÇİFTLİĞİ 0539 270 63 72

AŞI TAKVİMİ YAPILACAK.

TOPTAN HİNDİ

Aşı Programı:

3-14gün New-Castle HB-1 (suda veya püskürtme)

14-24gün New-Castle Lasota (içme sularına)

10.hafta New-Castle Lasota (içme sularına)

Hastalıklardan Korunma
Hindilerde salgınlara neden olarak önemli ekonomik kayıplar yapabilen Newcastle Hastalığı’na karşı dikkatli olunmalıdır. Newcastle Hastalığı’na karşı muhakkak koruyucu aşılama programları hazırlanmalıdır. Eğer bölgede problem var ise acil aşı programları hazırlanarak devreye sokulmalıdır. Bunun yanında atipik kanatlı salgınları da dikkate alınmalı ve gerekli görüldüğü durumlarda bu hastalıklara karşı aşılama programları da yapılmalıdır. Aşılar içme suyu, sprey veya enjeksiyon yolu ile uygulanabilmektedir.
Örnek bir aşılama programı verilecek olursa 2., 6., 10., 14., 18. hafta yaşlarında yapılacak aşılamalardan iyi sonuçlar alınabilmektedir. Ancak hindi yetiştiriciliğinde, piliç yetiştiriciliğinde olduğu gibi hastalıklardan korunma programları dahilinde kesin bir aşılama programı vermek sakıncalı olmaktadır ve bu durumdan da olabildiğince kaçınılmalıdır. Aşılama programlarının yapılışında bölgenin durumu sürünün genel durumu ( sürü antikor titresi) belirlenmelidir. Her çiftliğin durumuna göre en uygun olan aşı programları düzenlenmelidir. Bu aşılar : TRT (Turkey Rhinotracheitis) ve HE (Hemorajik Enteritis: Hindilerin kanlı bağırsak iltihabı)’ na karşı aşılamalar önerilmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi hindi aşılama programları, çevrede görülen hastalıklara göre organize edilebilir. Aşılama stratejisinde esas olan bölgede hastalık yok ise normal aşılama programları yapılmalı, eğer bölgede salgınlar görülüyor ise bu durumda acil aşılama programları yapılmalıdır. Eğer hayvanlarda her hangi bir rahatsızlık varsa aşılama programında geçici bir değişiklik yapılabilir, zira özellikle hasta olan bir sürüye canlı aşı uygulanacak olursa sürüde şiddetli bir aşı reaksiyonu görülme ihtimali yüksek olur. Bu duruma özen gösterilmelidir.
Newcastle Hastalığı’na karşı uygulanacak olan aşılardan La sota, Hitchner B1, ya da Clone 30 en uygun olanlarıdır.
Not: Aşılamalar sadece sağlıklı sürülerde uygulanmalıdır. Canlı virusun titresini düşüreceğinden dolayı suluk sisteminde aşılamadan 5 gün öncesine kadar dezenfektan maddeler ve klor kullanılmamalıdır ve suların sertlik durumu özellikle içme suyu ile aşı uygulanacaksa muhakkak kontrol edilmelidir. İçme suyu ile yapılacak aşılamada hindilerin aşının tamamını kısa sürede içebilmeleri için 2 – 3 saat susuz bırakılmaları gerekir. Hindiler aşılı sularını 2 saat içinde tüketebilmelidirler. Yazın su tüketimindeki artış göz önünde bulundurularak bu süre ona göre ayarlanmalıdır.
Not: ND’ ye karşı yapılacak olan aşılamalar örneğin Almanya’da zorunlu hale getirilmiştir. Bu konuda çok dikkatli olunmalıdır.
Sürüde meydana gelebilecek hastalıkların erken tanısında, belirtiler sürünün yakından incelenmesi ile çok rahat saptanabilir. Hayvan davranışlarını takip etmek, normal davranışlarından sapmaları belirlemek açısından önemlidir. Ancak bunun sağlanmasında yetişmiş deneyimli personele ihtiyaç vardır.
Hastalılardan genelde 1-2 gün öncesinde normal davranışlarında olan hindiler de normal davranışları dışındaki sapmalar tecrübeli gözden kaçmaz. Sürüdeki değişiklik belirlenmişse ilgili sağlık yetkilileri tarafından derhal önlem alınmalıdır.
Hayvanların durumunu belirlemek amacıyla tutulacak kayıtlar çok önemlidir, burada; Mevcut hayvan sayısı, yaşı uygulanan aşılar, ilaçlar, ölümler, kilo artışı, ve bunun yanında,